משלוח חינם מ-₪499אספקה עד 5 ימי עסקים
המחיר הכי נמוךמצאתם זול יותר? נתאים את המחיר

רמקול חיצוני לאירועי חוץ: איך בוחרים עוצמה ואיכות מחוץ לבית

רמקול חיצוני לאירועי חוץ: איך בוחרים עוצמה ואיכות מחוץ לבית

בקצרה: לאירוע חוץ צריך רמקול מוגבר עם SPL גבוה (סביב 128–135 dB) וופר 12″ או 15″, כי בחוץ אין קירות שמחזירים את הצליל והעוצמה "נבלעת". לקהל של עד 150 איש זוג רמקולי 15″ מוגברים יספיק, ומעל זה מוסיפים סאב. אם אין חשמל זמין, לכו על דגם עם סוללה נטענת.

  • עד 50 איש, בלי חשמל (פיקניק, טיול, סיור): רמקול נייד עם סוללה, 5″–12″.
  • 50–150 איש (אירוע משפחתי, מסיבת גן, הופעה קטנה): זוג רמקולי 12″–15″ מוגברים.
  • 150 איש ומעלה (הופעות, חתונות גן, פסטיבלים): רמקולי 15″ מקצועיים בתוספת סאב וופר.

הגברה בחוץ זה סיפור אחר לגמרי מהגברה בתוך אולם. אם אתם עוד מתלבטים בין סוג רמקול לסוג, קראו קודם את ההשוואה רמקול מוגבר או פסיבי, ואז חזרו לכאן כדי להתמקד במה שחשוב דווקא מחוץ לבית.

למה אירוע חוץ דורש רמקול אחר מאירוע בפנים?

בחוץ אין קירות ותקרה שמחזירים את הצליל, ולכן העוצמה פשוט מתפזרת לאוויר ונעלמת. בתוך אולם הקירות "עוזרים" לרמקול ומחזירים אנרגיה לקהל, אבל בשטח פתוח כל הקול יוצא לכיוון אחד בלבד. התוצאה: אותו רמקול שנשמע מלא ועוצמתי בסלון יישמע חלש ודק בפארק.

בגלל זה בחוץ צריך רמקול עם עתודת עוצמה גדולה יותר, SPL גבוה, ובאס שלא "מתאדה". גם הרוח, הרעש מהסביבה והמרחק מהקהל עובדים נגדכם. הכלל הפשוט: לאירוע חוץ קחו רמקול חזק ממה שהייתם לוקחים לאותו קהל בתוך מבנה.

כמה ואט צריך רמקול לאירוע חוץ?

מספר הוואט לבדו לא אומר כמה הרמקול יהיה חזק, אבל ככלל אצבע לאירוע חוץ כוונו ל־300–700W RMS ליחידה (כ־1,000 עד 2,200W "שיא" לפי מפרטי היצרנים). שימו לב להבדל בין RMS להספק שיא: ה־RMS הוא ההספק הרציף והאמין, ואילו ה־Peak/PMPO הוא מספר שיווקי שגבוה פי 2 עד 5.

לדוגמה, רמקול נייד עם סוללה כמו PRO TECH BM-715 מוגדר 200W RMS אבל 1000W PMPO, בעוד רמקול הופעות כמו TLA 1000A מגיע ל־2200W שיא. שני המספרים נכונים, הם פשוט מודדים דברים שונים. אל תשוו רמקולים לפי המספר הגדול, תשוו לפי RMS ולפי ה־SPL.

מה זה SPL ולמה הוא קובע יותר מהוואט?

SPL (רמת לחץ קול ב־dB) הוא המדד שקובע כמה הרמקול באמת חזק, ובאירוע חוץ הוא הנתון הכי חשוב. שני רמקולים עם אותו מספר ואט יכולים להישמע שונה לגמרי אם ה־SPL שלהם שונה. ככל ש־SPL השיא גבוה יותר, הרמקול "חותך" רחוק יותר באוויר הפתוח.

לאירוע חוץ כוונו ל־SPL שיא של 128 dB ומעלה. לשם השוואה: רמקול 15″ מוגבר כמו SoundKing FPD15AD מגיע ל־129dB שיא, ורמקול הופעות בתיבת עץ כמו TLA 1000A ל־135dB. ההפרש של 6 dB נשמע כמעט כמו הכפלה של העוצמה הנתפסת. חשוב להבין ש־SPL הוא נתון של ביצועי שמע בלבד, ולא מדד לעמידות הרמקול בתנאי מזג אוויר.

איזה גודל וופר מתאים לאירוע חוץ?

לאירוע חוץ רוב האנשים יבחרו וופר 12″ או 15″, כי הם נותנים את האיזון הכי טוב בין באס, עוצמה וניידות בשטח פתוח. ככל שהוופר גדול יותר, כך הבאס עמוק יותר והעוצמה גבוהה יותר, במחיר של משקל נוסף.

  • 5″–8″ — קומפקטי וקל, לדיבור, רקע או קבוצות קטנות. פחות באס, מתאים לטיולים ולסיורים.
  • 10″ — איזון טוב בין משקל לעוצמה, לאמן סולו או אירוע חוץ קטן.
  • 12″ — ה"כל־מטרה" הנייד: מספיק עוצמה לאירוע בינוני ועדיין אפשר לסחוב.
  • 15″ — הכי הרבה עוצמה ובאס מארגז יחיד, לאירועי חוץ גדולים והופעות.

מתי חובה סאב וופר ומתי צריך סוללה?

סאב וופר הופך לחובה באירוע חוץ ברגע שמנגנים מוזיקה לריקודים או שהקהל גדול מ־100–150 איש, כי הבאס העמוק הוא הדבר שהכי "נבלע" בשטח פתוח. הרמקולים הראשיים נותנים את הטווח המלא, אבל את הבעיטה והבס מרגישים הרבה יותר טוב עם סאב ייעודי, שגם משחרר עומס מהוופרים הראשיים.

לדיבור, רקע או אמן אקוסטי בדרך כלל לא צריך סאב. מעבר לכך, אם באירוע אין שקע חשמל זמין (שדה, חוף, יער, גן ציבורי), חפשו דגם עם סוללה נטענת מובנית. מערכת ניידת כמו Behringer HPA40 נותנת עד כ־8 שעות עבודה בטעינה אחת לפי מפרט היצרן, מספיק ליום שלם של סיור או פעילות שטח. אפשר להרחיב את המערכת בהמשך עם מגבר כוח או מיקסר לפי הצורך.

עמידות לאבק ומים: מה זה דירוג IP?

דירוג IP הוא תקן בין־לאומי (IEC 60529) שמדרג עד כמה מארז אטום לחדירת אבק ונוזלים, והוא הדרך האמינה לדעת אם רמקול יחזיק בחוץ. לפי הוועדה האלקטרו־טכנית הבין־לאומית (IEC), הקוד בנוי משתי ספרות: הראשונה מדרגת הגנה מפני גופים מוצקים ואבק בסולם 0 עד 6, והשנייה מדרגת הגנה מפני מים בסולם 0 עד 9.

בפועל, רוב רמקולי האירועים לא נושאים דירוג IP רשמי, ולכן אסור להשאיר אותם בגשם או בטל לילה. התקן נועד להחליף מונחים שיווקיים מעורפלים כמו "עמיד למים" במדד מדיד ובר־בדיקה, כפי שמסביר גם מאגר הידע על קוד ה־IP. חשוב לדעת: דירוג IP לא מכסה עמידות בפני קרינת UV, קורוזיה או מכות, אז גם רמקול "אטום" עדיין צריך הגנה מהשמש ומטיפול גס. מי שמתכוון להשאיר רמקול בחוץ באופן קבוע, כדאי שיחפש דגם ייעודי לשימוש חיצוני או כיסוי מגן.

רמקול חיצוני לפי סוג האירוע — טבלת בחירה

הדרך המהירה לבחור: מצאו את השורה שמתארת אתכם.

סוג האירוע / הקהל גודל מומלץ הספק (RMS) ליחידה חשמל צריך סאב?
טיול, סיור, דיבור בשטח (עד ~50) 5″–8″ 40–150W סוללה לא
אירוע משפחתי, מסיבת גן (50–150) 12″–15″ 200–400W חשמל / סוללה לא חובה
הופעה, חתונת גן, ריקודים (150–300) 15″ + סאב 400–700W חשמל כן
פסטיבל, אירוע גדול (300+) 15″ פרו / Line Array + סאבים 700W+ חשמל בהחלט

ההמלצות שלנו לפי סוג האירוע

כל הדגמים במלאי. המחיר המחייב הוא זה שבעמוד המוצר.

ניידים עם סוללה לשטח בלי חשמל

כשאין שקע בסביבה, אלה הדגמים שימשיכו לנגן: רמקולים עם סוללה מובנית, בלוטות' וחיבורי מיקרופון. מתאימים לטיולים, סיורים, מסיבות חוף ואירועים קטנים.

לאירוע משפחתי ומסיבת גן

עוצמה אמיתית לקהל בינוני, בלי להתפשר על נשיאה סבירה. זוג רמקולי 10″–15″ מוגברים שיכסו 50–150 איש בגן או בחצר.

להופעות ולאירועי חוץ גדולים

כאן נכנסים רמקולי 15″ מקצועיים בתיבת עץ וסטים שלמים לקהל גדול, עם SPL גבוה ועתודת עוצמה לשטח פתוח.

סאב וופר להשלמת הבאס בחוץ

כדי שהבאס לא "יתאדה" באוויר הפתוח, הוסיפו סאב וופר מוגבר. ראו עוד במדריך בחירת סאב וופר.

שאלות נפוצות

כמה ואט צריך רמקול לאירוע חוץ?

לאירוע חוץ טיפוסי כוונו ל־300–700W RMS ליחידה, שזה כ־1,000 עד 2,200W הספק שיא אצל רוב היצרנים. בחוץ אין קירות שמחזירים צליל, אז צריך יותר עוצמה מאשר לאותו קהל בתוך אולם.

האם רמקול רגיל יכול לעבוד בחוץ?

כן, לאירוע חד־פעמי בלי גשם רמקול מוגבר רגיל יעבוד מצוין. רק אל תשאירו אותו בטל לילה, בגשם או בשמש ישירה לאורך זמן. לשימוש חיצוני קבוע צריך דגם עם דירוג IP או כיסוי מגן.

מה זה SPL ולמה הוא חשוב בחוץ?

SPL הוא רמת לחץ הקול ב־dB, כלומר כמה הרמקול באמת חזק. בשטח פתוח SPL גבוה (128 dB ומעלה) קובע אם הקול יגיע לקצה הקהל, יותר מאשר מספר הוואט לבדו.

האם צריך סאב וופר לאירוע חוץ?

אם מנגנים מוזיקה לריקודים או שהקהל גדול מ־100–150 איש, סאב וופר כמעט חובה בחוץ, כי הבאס העמוק הוא מה שהכי נבלע באוויר. לדיבור, רקע ואמן אקוסטי בדרך כלל אפשר בלי.

רמקול עם סוללה מספיק עוצמתי לאירוע חוץ?

לאירועים קטנים עד בינוניים בלי חשמל, כן. דגמי סוללה בגודל 12″–15″ נותנים עוצמה סבירה לקהל של עשרות אנשים. לאירוע גדול עדיף רמקול מחובר לחשמל עם הספק גבוה.

מה המשמעות של דירוג IP ברמקול?

דירוג IP לפי תקן IEC 60529 מציין עד כמה המארז אטום לאבק (ספרה ראשונה, 0–6) ולמים (ספרה שנייה, 0–9). רוב רמקולי האירועים לא נושאים דירוג רשמי, אז התייחסו אליהם כרגישים למים.

אירוע חוץ מוצלח מתחיל בבחירה נכונה של עוצמה, גודל ומקור חשמל, וההמשך הטבעי שלו הוא מערכת הגברה ניידת מלאה שמותאמת לגודל הקהל. עברו על הדגמים בקטגוריית הרמקולים ובקטגוריית ההגברה, ואם אתם מתלבטים בין דגמים, אנחנו כאן לעזור.

מקורות

ניר ג.מייסד רוקפוניק ואיש סאונד. ניסיון מעשי רב־שנים בהגברה מקצועית — הקמת מערכות סאונד לאירועים, אולמות ובמות, וליווי לקוחות בבחירת הציוד הנכון.
Scroll to Top